Єдина країна
Быть свободным – это ничто, стать свободным – это все! Карл Людвиг Бёрне

Кажуть розумні люди...

Ми обмежені, але ми здатні розширяти свої межі. (Стівен Кові)

Як врятуватися від спеки
12.07.2016 г.

спека як врятуватисяНа моє питання: "Чи є у тебе кондиціонер і який саме?" одна моя знайома відповіла: "Я їх не люблю, коли сидиш біля нього — потім хворієш". І дала декілька порад як рятуватися від спеки...

Як рятуватися від спеки вдома

  1. Роззувайтеся й ходіть босоніж. Якщо ви на дачі — вважайте вам повезло у порівнянні з жителями великих міст, адже можна ходити босоніж по траві. На ступнях знаходиться велика кількість точок, що відповідають за внутрішні органи, і коли людина ходить босоніж, відбувається вплив на ці точки. У результаті поліпшується циркуляція крові, підвищується загальний тонус організму і починається оновлення клітин.
  2. Повісьте на вікна штори або жалюзі. Світло, яке потрапляє в кімнату, піднімає температуру у квартирі на 3-10 градусів.
  3. Вікна можна заклеїти світловідбиваючою плівкою. Варіанти: плівку можна пришивати до штор з боку вікна або приклеїти її на дошку (картон) і ставити до вікна. Дехто робить ще простіше — приклеює фольгу до картонок, які потім один до одного прикріпляє і ставить до вікна.
  4. У спеку завжди рятує вентилятор. Свіжий "лайвхак": поставте перед ним кілька пляшок із замороженою водою — це спрацює як ефект кондиціонера (буде дути холодне повітря).
  5. Що тепле повітря не йшло до оселі — вдень зачиняйте вікна приміщень, а рано вранці або ввечері влаштовуйте протяг для охолодження. Вночі спіть з відкритим балконом і вікнами.
  6. Замініть лампи розжарювання на флуоресцентні або LED (світлодіодні), які виділяють на 80% менше тепла.
  7. Найпростіший спосіб охолодитися — пити напої з льодом (можна воду з холодильника), але треба пити невеликими порціями, щоб уникнути переохолодження горла і зайвого потовиділення.
  8. Якщо є можливість, регулярно приймайте спочатку прохолодний душ (він знизить температуру тіла), а потім теплий душ, який дасть вам ілюзію того, що температура в кімнаті нижче, ніж є насправді. Крім того, душ зволожить шкіру, що дуже актуально в спеку.
  9. У самий спекотний період дня оберніть навколо голови або шиї мокрий рушник. Якщо йдете на вулицю — зволожений шалик на шию дуже допоможе; зволожуйте його за необхідністю холодною водою з пляшечки, яку теж візьміть з собою.
  10. Намагайтеся не користуватися плитою і духовкою. У спеку, як правило, не хочеться їсти, це природна реакція. Їжте свіжі овочі і фрукти або перекушуйте холодними закусками.
  11. Візьміть приклад з домашніх тварин, вони малорухливі у спеку. Спробуйте і ви знизити свою активність, раніше вставайте або робіть роботу ввечері. Якщо від спеки складно заснути, за пару годин до сну складіть постільну білизну в поліетиленовий пакет і покладіть в холодильник. Згодом, звичайно ж, ліжко нагріється, але засипати буде куди приємніше. Крім того, постільна білизна і подушки повинні бути з легких і натуральних тканин.
  12. Тримайте біля ліжка пляшку з холодною водою, щоб вночі ви могли змочити горло і протерти обличчя, не встаючи з ліжка.

Як харчуватися у спеку

як харчуватися у спекуРекомендується понизити споживання солі, але збільшити кількість рослинної олії, яка містить вітамін Е, що допомагає боротися зі спекою на клітинному рівні.

Страви-рятівники:

  • окрошка на квасі;
  • таратор — окрошка без ковбаси, але з помідорами на рідкому кефірі;
  • холодний борщ (буряк знижує тиск і збагачує склад крові);
  • холодний суп із зелені з картоплею.

Серед напоїв-рятівників на першому місці стоїть чиста вода. Але для більшої користі можна "облагородити" її цедрою цитрусових або відваром м'яти, що в свою чергу дуже освіжає. Втамувати спрагу можна і сухим білим вином, навпіл розведеним мінералкою. Однак особливо захоплюватися таким напоєм не варто, як і пивом (викликає зневоднення), міцною кавою (перевантажує судини) і алкогольними коктейлями з горілкою, через які може не витримати серце.

Не рекомендується їсти продукти, що зігрівають зсередини, наприклад, мед і сало.

Перед сном відмовтеся від "серйозних" продуктів накшталт м'яса, адже перетравлення важкої їжі викликає підвищення температури тіла і посилює потовиділення. Охолоджують організм і допомагають адаптуватися до спеки продукти з легким терпким смаком (хурма або банани) і всі овочі-фрукти зеленого і білого кольору.

Як рятуватися від спеки на роботі

  1. Одягайтеся з розумом — влітку найлегше переносити спеку в просторому одязі світлих тонів з натуральних тканин, ідеально — з бавовни.
  2. Якщо Вам їхати до роботи далеко, запасіться холодною водою, для цього на ніч покладіть пляшку з водою в морозильник. Поки вода повільно розмерзатиметься — ви довго зможете її пити охолоджену, а потім прохолодну, але пийте невеликими ковтками.
  3. Не зайвим в спеку носити з собою віяло і хустинку. Хусточку змочіть водою і протерайте обличчя і руки в задушливому транспорті. Вітерцем від віяла Ви потішете і себе, і ближнього.
  4. Влітку намагайтеся уникати макіяжу, кремів і антиперспірантів. Вашій шкірі і так важко дихати.
  5. На робочому столі поставте ємність з водою, яка впродовж дня буде випаровуватися і трохи охолоджувати повітря.
  6. Тримайте біля себе маленький пульверизатор і періодично збризкуйте собі обличчя, руки і простір навколо.
  7. Пийте зелений чай, він добре регулює теплообмін.
  8. В офісі добре мати рослини з великим листям (бегонія або фікус), окропивши їх водою, ви довго будете насолоджуватися вологою навколо себе.
  9. В обідню перерву постарайтеся менше їсти важкої їжі (м'ясо, тістечка), обмежтеся салатом або фруктами.
  10. Всі важливі справи постарайтеся зробити в першій половині дня, поки сонце ще не таке спекотне.
  11. Як варіант, можна поставити маленький вентилятор під стіл, він буде обдувати ноги, тим самим охолоджуючи все тіло, та й шуму від нього майже немає.

Як врятуватися від спеки в машині

як врятуватися від спеки за кермом

  1. На вікна автомобіля повісьте сонцезахисні шторки на присосках. Вони допоможуть знизити температуру в салоні на 5-7 градусів.
  2. Придбайте холодильник для автомобіля і завжди тримайте в ньому кубики льоду і воду. Кубиком можна легко протерти обличчя і шию, а холодну воду взяти з собою в офіс.
  3. Встановіть "дзеркальний" екран на вітрове скло.
  4. Чим чистіше ваш автомобіль, тим краще від нього відбивається сонячне світло. Частіше мийте і поліруйте свою машину.
  5. На заднє сидіння автомобіля покладіть сумку з пластиковими пляшками із замороженою водою від цього повітря в машині буде прохолоднішим.
  6. У салоні автомобіля використовуйте ефірне масло хвойних дерев. При вдиханні дає освіжаючий ефект.

Рятуємось від спеки у вагоні поїзда

як здолати спеку у потязіКожен знає, що навіть відкриті вікна вагону не допомагають здолати спеку у поїзді та електричці. Тому пасажирам бажано знати деякі моменти законодавства щодо подорожей у спекотливу погоду. Отже, загальна температура повітря в вагонах люкс-класу та купе має бути не більше 26 градусів за Цельсієм, а в плацкартних вагонах обов’язково повинна працювати вентиляція. Дізнатись температуру можна за допомогою термометра, який має висіти у кожному вагоні. В плацкартних вагонах градусник знаходиться зверху, біля місця №2, в купейних — висить посередині вагона. Якщо термометра немає — залишайте скаргу в книзі скарг, яка є у начальника поїзда. Відповідно до додатку 6 "Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України" у всіх вагонах класу КУПЕ та ЛЮКС поїздів кондиціонування є базовою послугою. У регіональних експресах кондиціонер має бути встановлений лише в першому класі.

Відповідно до Державних санітарних правил та норм гігієни транспорту:
п. 2.4. ... Вентиляція, а у вагонах із кондиціонуванням — кондиціонери повинні бути ввімкнуті влітку за 30 хвилин до посадки пасажирів у вагон; взимку вмикається тільки вентиляція.
п.3.6. На шляху прямування, а також під час подачі поїзду під посадку в зимовий час, перехідний період температура повітря у вагонах усіх типів повинна бути на рівні +20° +/-2° , а влітку +24° +/-2° (тільки в вагонах, де є кондиціонери).

Тобто, відповідно до даних правил температура повітря літом в вагонах класу купе та люкс має бути не більше 26 градусів. Разом з тим, у нас залізна дорога не завжди дотримується правил, тому далеко не на всіх вагонах класу люкс і купе є кондиціонери.

Якщо у вашому вагоні немає кондиціонерів взагалі або вони не працюють — йдіть до начальника потягу, вимагайте і пишіть до книги скарг, та вимагайте переведення у вагон з кондиціонуванням. Потім, по приїзді до місця призначення продублюйте інформацію про дану ситуацію на гарячу лінію залізниці.

А що робити пасажирам плацкартних вагонів? Нажаль, Державні санітарні норми і правила не встановлюють граничну температуру для вагонів другого (плацкарт) та третього (загальні вагони) класу. У випадку відмови провідника включити вентиляцію з будь-яких причин — зверніться до начальника поїзда з вимогою владнати ситуацію, або вимагайте книгу скарг. Як правило, після цього до вагону направляють електромеханіка, який запускає вентиляцію.

Загалом на залізниці варто запам’ятати простий і дієвий алгоритм скарг: провідник — начальник потягу з книгою скарг — фото— і відеофіксація та скарги на гарячі лінії УЗ.

Загальні рекомендації

  1. Ходіть босоніж по землі, траві і вдома.
  2. Воду замініть овочами і фруктами, в яких багато води (огірки, помідори, кавун). Вони не тільки вгамують спрагу, але і наситять організм вітамінами і мінералами.
  3. Охолоджуючим ефектом володіють хурма і банани, фрукти і овочі зеленого і білого кольорів.
  4. Намагайтеся більше часу проводити у воді. Але пам'ятайте, при високій температурі не рекомендується пірнати у воду, тому що через перепад температур може бути спазм судин.
  5. У спеку відмовтеся від алкоголю, в тому числі і пива (воно зневоднює) і від кави — це зайве навантаження на судини. Лимонад теж небажаний, адже має багато цукру і підвищує тиск.
  6. У спеку краще пити воду з лимоном, мінеральну воду, фреші, компоти.
  7. По можливості виходьте на вулицю до 11:00 або після 17:00.
  8. Влітку завжди високий рівень ультрафіолетового випромінювання. Носіть головний убір, наприклад, капелюх з широкими полями, надягайте окуляри від сонця, а відкриті ділянки тіла змащуйте сонцезахисним кремом.
  9. Приймаючи душ, намагайтеся не користуватися миючими засобами, вони сушать шкіру. Душ і так прекрасно змиє піт і очистить шкіру.
  10. Намагайтеся днем не користуватися енергоспоживаючими приладами, що допоможе зберегти прохолоду в кімнаті.
  11. Будь-яка спека легше переноситься за містом. Якщо є можливість — їдьте в село чи на дачу відпочити, поїсти натуральних овочів і фруктів.
  12. Адаптуйтеся. Адже люди раніше і багато хто зараз обходиться без кондиціонерів. Ведіть здоровий спосіб життя, підтримуйте гарну фізичну форму, і при будь-якій погоді ви будете почувати себе комфортно.
 
« Попередня   Наступна цікавинка »