Єдина країна
Быть свободным – это ничто, стать свободным – это все! Карл Людвиг Бёрне

Кажуть розумні люди...

Дивись на життя веселіше: наступив на граблі – насолоджуйся феєрверком!

Іван Франко — невідомі факти
26.08.2016 г.

молодий Іван ФранкоВідзначався колосальною працездатністю. За 40 років активного творчого життя кожних два дні виходив новий твір письменника (вірш, новела, повість, роман, монографія тощо). Щороку видавав по 5-6 книжок.

Став першим професійним українським письменником, який заробляв на життя літературною працею.

У гімназії сидів на останній парті, але міг майже дослівно переказати розповіді вчителів на заняттях. У п'ятому класі під час уроків, які вважав нецікавими, читав Шекспіра в німецькому перекладі.

У гімназійні роки, залишившись без батьків, заробляв на життя репетиторством. Із тих коштів зібрав величезну на той час бібліотеку — понад 500 томів.

Чотири рази його ув'язнювала австрійська влада (У 1877, 1880, 1889 і 1892 рр.).

Володів 14 мовами. Поет, прозаїк, фольклорист, перекладач, публіцист, філософ, економіст, політик, громадський діяч. Сучасники називали його "академією в одній особі".

Писав твори не лише українською, а й польською, німецькою, іншими мовами. Перекладав на українську в тому числі з давньої вавилонської, давньоіндійської, давньоарабської, давньогрецької, східних. Перекладав також на німецьку українські народні пісні, допомагав Михайлу Грушевському з німецьким перекладом "історії України-Руси".

Співзасновник першої української політичної партії — Русько-Українська радикальна партія — та перший голова, автор програми.

Закликав населення Галичини називати себе українцями, а не русинами. "Ми мусимо навчитися чути себе українцями — не галицькими, не буковинськими, а українцями без офіцїяльних кордонів...", писав він у листі до молоді в 1905-му.

Одним із перших спрогнозував крах ідеології марксизму, а соціалістичну державу назвав тюрмою: "Люди виростали б і жили би в такій залежності, під таким доглядом держави, про який тепер у найабсолютніших поліційних державах нема й мови. Народна держава сталась би величезною народною тюрмою".

Радянський режим називав його атеїстом. А він залишався глибоко віруючою людиною. Виріс у побожній родині, досліджував Святе Письмо, товаришував із галицькими священиками, мав приязні стосунки з митрополитом Андрієм Шептицьким.

Його переклад біблійної "Книги Буття" досі залишається найбільш точним перекладом цієї частини Біблії українською мовою.

Ольга Хоружкинська та Іван ФранкоЛедь не запізнився на власне весілля з Ольгою Хоружкинською з-за того, що у кабінеті батька нареченої знайшов стару книжку і переписував із неї рідкісного вірша.

Останні сім років писав лівою рукою, бо права була паралізована. Систематизувати та упорядковувати матеріали йому допомагав син Андрій. Двоє синів Івана Франка Петро і Тарас вступили до складу легіону Українських січових стрільців.

Помер Іван Франко 28 травня 1916-го на чужих руках — сини були у війську, дочка в Києві, дружина в лікарні. Через бідність і нестачу грошей ховали в чужій вишиваній сорочці, в "позиченій" ямі на шість домовин.

 
« Попередня   Наступна цікавинка »