Єдина країна
Быть свободным – это ничто, стать свободным – это все! Карл Людвиг Бёрне

Кажуть розумні люди...

Ми обмежені, але ми здатні розширяти свої межі. (Стівен Кові)

Кошовий отаман Іван Сірко
04.03.2021 г.

Кошовий отаман Іван СіркоЯк гадаєте, що Сірко робив у Франції, чекаючи оплати від Мазаріні? От, як гадаєте? Пиячив? Гульдебасив? А от і ні. Іван Сірко читає в Сорбоні лекції латиною з історії Польщі та Руси-України.

Лекції! Латиною! В Сорбоні! Вчить французьких студентів. Шоковані?

Сірко Іван Дмитрович (1610-1680) — найславетніший кошовий отаман Запорізької Січі родом з м. Мерефи сучасної Харківської області (за іншою версією — з Поділля), національний герой Франції, який не програв жодної з 244 битв, у яких брав участь. Сірко — унікальна і видатна особистість, талановитий полководець, який лускав неприступні фортеці, як насіння. Обирався козаками (а козакам, точно як нам, спробуй догодити) 12 разів кошовим отаманом. Перший політичний в’язень (якого запроторили в тюрму в Сибір), і якого російський цар змушений був повернути з Сибіру на Січ на вимогу європейських країн.

Турецький султан так боявся Сірка і його походів, що видав указ у всіх мечетях молитися про смерть українця.

Сірко з українським козацьким військом допоміг завершити в Європі 30-річну війну. П’ять років французи не могли повернути собі фортецю Дюнкерк. Найняли Сірка з козаками за високу плату, з умовою, що французи не будуть втручатися. Два дні козаки ходили навколо фортеці, вивчали місцевість і розробляли план, а на третій день взяли її за кілька годин без єдиного пострілу і повернули французам. Мушкетери вигукували "віват" козакам, підкидаючи догори свої капелюхи. Сірко поселився в Парижі і сказав, нікуди не поїду, поки не заплатите. Французькі гвардійці дорікнули Сірку, що вони воюють за честь і славу, а козаки — за гроші. Відповідь була миттевою: "Кожен воює за те, чого йому бракує".

Через 132 роки після смерті Сірка його мощі використовував фельдмаршал Кутузов перед Бородинською битвою 1812 р., щоб надихнути російську армію, а у 1966 р. президент Франції генерал Шарль де Голль поклав квіти до пам’ятника великому українському отаману в Києві, який у 1646 р. допоміг французам зробити те, що було не під силу "чотирьом мушкетерам короля" з роману Олександра Дюма.

Німецькі джерела називали його "Цирка", росіяни — "Сєрко", французи — "Сіро", турки і татари "Урусшайтан" ("руський чорт"), а туркені-матері лякали своїх дітей його ім’ям. Насправді Сірко — козацький псевдонім, що означає "вовк".

СВОЮ історію вчити цікаво!

 

Поделитесь с друзьями хорошим настроением, вот Вам кнопочки:

« Попередня   Наступна цікавинка »