Єдина країна
Быть свободным – это ничто, стать свободным – это все! Карл Людвиг Бёрне

Кажуть розумні люди...

Життя можна почати з чистого листа, тільки почерк змінити важко.

Кошовий отаман Іван Сірко
04.03.2021 г.

Кошовий отаман Іван СіркоЯк гадаєте, що Сірко робив у Франції, чекаючи оплати від Мазаріні? От, як гадаєте? Пиячив? Гульдебасив? А от і ні. Іван Сірко читає в Сорбоні лекції латиною з історії Польщі та Руси-України.

Лекції! Латиною! В Сорбоні! Вчить французьких студентів. Шоковані?

Сірко Іван Дмитрович (1610-1680) — найславетніший кошовий отаман Запорізької Січі родом з м. Мерефи сучасної Харківської області (за іншою версією — з Поділля), національний герой Франції, який не програв жодної з 244 битв, у яких брав участь. Сірко — унікальна і видатна особистість, талановитий полководець, який лускав неприступні фортеці, як насіння. Обирався козаками (а козакам, точно як нам, спробуй догодити) 12 разів кошовим отаманом. Перший політичний в’язень (якого запроторили в тюрму в Сибір), і якого російський цар змушений був повернути з Сибіру на Січ на вимогу європейських країн.

Турецький султан так боявся Сірка і його походів, що видав указ у всіх мечетях молитися про смерть українця.

Сірко з українським козацьким військом допоміг завершити в Європі 30-річну війну. П’ять років французи не могли повернути собі фортецю Дюнкерк. Найняли Сірка з козаками за високу плату, з умовою, що французи не будуть втручатися. Два дні козаки ходили навколо фортеці, вивчали місцевість і розробляли план, а на третій день взяли її за кілька годин без єдиного пострілу і повернули французам. Мушкетери вигукували "віват" козакам, підкидаючи догори свої капелюхи. Сірко поселився в Парижі і сказав, нікуди не поїду, поки не заплатите. Французькі гвардійці дорікнули Сірку, що вони воюють за честь і славу, а козаки — за гроші. Відповідь була миттевою: "Кожен воює за те, чого йому бракує".

Через 132 роки після смерті Сірка його мощі використовував фельдмаршал Кутузов перед Бородинською битвою 1812 р., щоб надихнути російську армію, а у 1966 р. президент Франції генерал Шарль де Голль поклав квіти до пам’ятника великому українському отаману в Києві, який у 1646 р. допоміг французам зробити те, що було не під силу "чотирьом мушкетерам короля" з роману Олександра Дюма.

Німецькі джерела називали його "Цирка", росіяни — "Сєрко", французи — "Сіро", турки і татари "Урусшайтан" ("руський чорт"), а туркені-матері лякали своїх дітей його ім’ям. Насправді Сірко — козацький псевдонім, що означає "вовк".

СВОЮ історію вчити цікаво!

 

Поделитесь с друзьями хорошим настроением, вот Вам кнопочки:

« Попередня   Наступна цікавинка »